Jídlo a pití
Domácí výroba pikantního sýra
Dnes si ukážeme něco o domácí výrobě sýra. Jedná se o základní typ čerstvého sýru, který zvládne opravdu každý. Sám jsem v tomto oboru začátečníkem, a když jsem si na našem diskuzním fóru přečetl příspěvek od naší expertky přes sýry, MDobromily, rozhodl jsem se pro výrobu sýra také.
Oproti původnímu receptu jsem volil poloviční dávku mléka, vždy totiž testuji menší množství.
Konzervování vajec
Sezónní výkyvy v produkci nosnic jsou vyrovnány několikaměsíčním uchováním vajec při poměrně přesně regulované teplotě a vlhkosti. Vytvoření takových podmínek, např. v domácnosti, je obtížné, proto chladničku používáme pouze pro krátkodobé skladování. Navíc pokud si chceme vytvořit zásoby na horší časy, je potřeba vejce zakonzervovat. Tradičně celá vejce konzervujeme zalitím ve vápenné vodě, nebo ředěním ve vodním skle (křemičitanu sodném).
Takto konzervovaná vejce nelze použít jako čerstvá na samostatné vaječné pokrmy, ale lze je využít do těst, na obalování a potírání pokrmů. Vejce určená ke konzervaci musí být zcela čerstvá. Čerstvost poznáme po ponoření vajec do 8% roztoku soli ve vodě. Čerstvá vejce zůstanou u dna, starší vejce se ve vodě vznášejí, nebo dokonce vyplavou na povrch.
Nejzdravější zelenina je Řeřicha
Lékaři a výživoví poradci nám vysvětlují, že jíst ovoce a zeleninu je prospěšné. Doktorka Jennifer Di Noia si dala za cíl prozkoumat 47 druhů ovoce a zeleniny a došla k překvapivému závěru, že nejzdravější zelenina je Řeřicha.
Doktorka zkoumala bohatost ovoce a zeleniny na 17 živin významných pro veřejné zdraví na výživu, tak jak ji definuje institut medicíny při OSN (tj., draslíku, vlákniny, bílkovin, vápníku, železa, thiamin, riboflavin, niacin, kyseliny listové, zinku a vitamíny A, B 6, B 12, C, D, E a K)
Placky z pálky širokolistej
V mojom staršom príspevku o tejto úžasnej rastline som spomínal, že jej peľ sa využíval ako výživná prísada do cesta na nekvasený chlieb a placky. A práve teraz je to obdobie, kedy sa v samčích kvetoch pálky tvorí peľ. Je to tá vrchná, do žlta sfarbená časť. Rastlina je vetroopelivá a hneď ako sa peľ vytrúsi preč, zo samčieho kvetu ostane len tenký sivý hrot. Spodná časť šúľka, tvoriaca samičí kvet, sa na jeseň zafarbí do hneda – to je semeno, ktoré poletuje v ovzduší vo forme páperia. Dnes som sa teda vydal na zber peľu, aby som si z neho upiekol na pahrebe placky.
Význam mlieka v živote ľudí v oblasti Javorníkov.
Papradno leží na juhovýchodnom svahu pohoria Javorníkov, v doline potoka Papradnianka. Obec leží vo výške 400 m n.m. a chotár sa dvíha až nad l 000 m n.m. Prevládajú v nej lesné pôdy a nesúvislé lesné porasty. Dedina bola založená v l6. storočí a patrila panstvu Bytča.
Zavařování bez cukru
Léto vrcholí a my si doma užíváme všechny druhy ovoce, které nám příroda právě nabízí. A protože toto období je velmi krátké, tak si pomalu začínám dělat zásoby na zimu. Letos se opravdu urodilo hodně ovoce. Dostala jsem od kamarádky bedýnku broskví, tak jsem se rozhodla konečně zkusit udělat marmeládu bez cukru. Je to velmi jednoduché a poměrně i rychlé a hotová marmeláda chutná výtečně. Jak tedy na to?
Další články...
- Co a kdy jíst – ovoce a zelenina v sezóně
- Ingredience komerčního chleba je získána z lidských vlasů sklizených v Číně
- PTAČINEC – DIVOKÉ, VÝŽIVNÉ A OMLAZUJÍCÍ JÍDLO, DOSTUPNÉ I V ZIMĚ
- 5 TOP POTRAVIN PRO ZDRAVÍ VAŠICH ZUBŮ
- Kvašená zelenina
- Kysané zelí - recepty
- Celozrnná mouka
- 6 potravin pro zásoby
- 5 invazivních druhů rostlin, které můžete jíst
- Rastlinná strava našich predkov 2.časť