Otužovanie

V tomto krátkom článku nechcem rozoberať otužovanie do detailu, pretože na internete určite nie je problém nájsť články a návody od skúsenejších. Na základe môjho pomerne krátkeho (asi 10-mesačného) snaženia by som chcel uviesť niektoré hlavné výhody otužovania, pridať zopár rád založených na získanej skúsenosti, a hlavne motivovať čitateľov k pokusom na vlastnej koži.

Číst dál...

Tradičný stravovací systém v regióne Nitry

Analyzovaný materiál pochádza zo šiestich lokalít okresu Nitra: Kostoľany pod Tríbečom, Ladice, Neverice, Horná Kráľová, Mojmírovce a Poľný Kesov. Skúmané lokality ležia v etnicky zmiešanom regióne, to znamená, že sa v ňom nachádzajú vedľa seba dediny so slovenským etnikom, dediny s maďarským etnikom a dediny zmiešané, zväčša s prevládajúcim maďarským etnikom. Zo skúmaných lokalít sú Kostoľany, Neverice, Mojmírovce a Poľný Kesov dediny slovenské, Ladice a Horná Kráľová sú dedine etnicky zmiešané. Všetky tieto lokality patria k starým sídliskám, o čom svedčia archeologické i písomné doklady.1

Číst dál...

Stravovanie našich predkov

Hlavné miesto pri stole mal gazda - protipól mu bola gazdiná, ktorá nesmela jesť s ostatnými a dokonca mladé nevesty jedávali postojačky - podľa povery si nesmeli sadať, aby neutrpeli núdzu.Oddelené stolovanie sa prejavovalo aj mimo domu a pri veľkých hostinách. Vonku sa jedávalo na rozložených plachtách.

Číst dál...

Nouzové zásoby potravin

Když jsem vloni začal psát texty o krizových situacích, tak to vypadalo jako „nepatřičné téma“. Na to špatné přece nikdo nechce myslet, každý chce být „happy“ a vesele jít vstříc novým nákupům a novým zážitkům. Jenže pak navzdory všem optimistickým prohlášením opravdu udeřila finanční krize a mnoho lidí muselo zásadně změnit své životní priority. Tak si říkám, že je možná nyní na čase toto téma dotáhnout.

Číst dál...

Psychická odolnost

Možná, že vás toto téma bude poněkud šokovat. Ale někteří mí přátelé začínají v poslední době propadat různým trudomyslným náladám ohledně blízké i vzdálenější budoucnosti. Někdo se bojí vyšší četnosti živelných pohrom v důsledku změn klimatu, další se děsí možnosti, že ekonomická krize může přerůst v ozbrojené konflikty apod. Nějakou dobu jsem to nebral moc vážně v duchu citátu ze Stopařova průvodce po galaxii („to je úplně normální paranoia, každý ve vesmíru jí trpí“), ale zároveň jsem žasl nad tím, co všechno jsem od těchto lidí slyšel.

Číst dál...

Aktivní témata na fóru

  • Toto je vcelku vtipný nadpis: " Zelenskyj vyměnil generála, který podle kritiků zabil víc Ukrajinců...

  • Skusil som tu sodu s cukrom.Zo zaciatku sa zdalo,ze to pomaha,ale asi si zvykli uz...

  • Kdyby jste chtěli jen zapolemizovat o tom, vy dezoláti a prokremelští švábi, zda se to...

  • Njn, některé tradice by se měly obnovit...

  • https://echo24.cz/a/HJR9r/60-miliard-vybrano-navic-na-vyssich-danich-zyvseni-platu-statnich-zamestnancu-vlada-populismusPozerám že si tam tiež fajn gazdujete...