Teplo v dílně budete mít téměř zdarma
Jen musíte pít hodně nápoje v plechovkách :-)
Měl jsem poslední dobou dost volného času. Jelikož nedokážu zahálet, rozhodl jsem se pustit do nového projektu
Sice mám v garáži elektřinu, ale mít tam teplo po celou zimu byl docela problém. Kamarád mi laskavě propůjčil svůj petrolejový ohřívač, který odvedl dobrou práci jen zčásti. Izolace garáže by byla dlouhou cestou jak udržet teplo při drsných zimách. Rozhodl jsem se raději využít jižní stranu garáže a vybudovat solární pec a shromáždit část tepla ze slunečního svitu, který se odráží od mé garáže. Můj otec postavil jednu před lety a řekl, že zaznamenal rozdíl 43 stupňů celsia mezi vstupem a výstupem. A já měl dost vyřazeného materiálu kolem suterénu, tak jsem chtěl udělat něco podobného, co můj táta tehdy postavil.
Měřič radioaktivity s Geiger-Mullerovou trubicí
Nyní na vysoké škole se naskytlo hodně nových možností z pohledu měření. Nedal mi spát malý radioaktivní zářič a chtěl jsem zjistit jak je silný a jestli vůbec něco vyzařuje. Tedy hledal jsem různá zapojení měřičů radioaktivity a jako nejjednodušší mi připadal právě čítač s Geiger-Mullerovou trubicí. Zkoušel jsem zapojení z internetu, avšak každé mělo nějaký nedostatek, tedy zapojení jsem mírně upravil, aby snadno dosáhlo požadovaných vlastností.
Domácí pěstování a fermantace tabáku
>>>>
Tabák
1) Všeobecně o tabáku
2) Domácí pěstování tabáku.
3) Fermentace v domácích podmínkách.
4) Výroba tabáku, cigaret a jejich konzervace na dlouhodobé uskladnění.
5) plnicí přístroj na CO2
6) Použití zbytků po výrobě k získání výluhu, insekticidu, proti rostlinným škůdcům.
Výroba aktivního uhlí
>>>>
Výroba aktivního uhlí
Známe:
1) Normální neaktivované dřevěné uhlí. (Zbytky v ohništi a nebo grilovací uhlí)
2) Aktivní uhlí klasická výroba.
3) Aktivní uhlí za pomoci směsi přehřáté páry a vzduchu.
4) Aktivní uhlí s redukovaným stříbrem.
Domácí kompostování
>>>>
Půdorys kompostu :
-Šipky značí směr vedení drátů ke stažení kůlů.
Stačí drát, který se používá na napínání drátěného plotu tzn. pozink
a nebo již přímo luxus v umělé hmotě.
-hvězdičky značí umístění kovových trubek v zemi.
Tenkrát byly přístupné lešenářské trubky v každém kovošrotu za velmi nízkou odprodejní cenu a jejich vadou bylo třeba to, že byly trochu ohnuté nebo uříznuté autogenem a podobně. Vršky byly zabetonované a v betonu byl kus roxoru ohnutý do háku, nebo kdo měl svářečku tak ten hák přivařil. Ale beton byl lepší, protože se mohl natřít, aby do trubky nepršelo a nerezla, spodek se splácl na kovadlině a natřel asfaltem.
Rozměry:
kratší strany 150 cm,
delší strany 300 cm,
zadní strana má kůly tři jeden v prostředku, a k těmto kůlům je stabilně připevněn zadní rošt.
Přední strana je dělená po 1 m délky a má čtyři kůly. Pro práci na kompostu se dají jednotlivá prkna na dílech lehčeji rozebrat.
Výška trubek od země cca 200 cm, při práci na kompostu nesmí vadit dráty, které svazují sloupky (drcat do nich hlavou by asi nebylo příjemné).
Vnitřní prostor není dělený je to pouze fiktivní dělení na 1. 2. a 3. díl. Tam se pouze ukládají organické odpady v uvedeném pořadí. Tzn., že do 1. dílu budu ukládat odpady první rok, do 2. dílu druhý rok, do 3. dílu třetí rok. Zároveň koncem 3. roku již mohu odebírat z tři roky starého 1. dílu. Další rok na jaře je již 1 díl prázdný a tak tam zase dáváme odpad ze zahrady a kompost odebíráme z 2. dílu atd. Prkna jsou skládána na sebe na přeskáčku, tzn. první vrstvu klademe ob jedno pole a další vrstva je naskládána tak, že prkna ve druhé vrstvě jsou kladena na předcházející mezery a tak se pokračuje dále, většinou mám výšku tak okolo 1 metru. Při pohledu z boku to vypadá, že je prkno pak nic (kompost) a zase prkno. A tak se ty prkna a nici střídají až do té výše 1 m. Zadní strana je stabilně přidělaná ke sloupkům a sbitá
svislými svlaky tak aby ten rošt držel samostatně a délka prken byla alespoň 320-330 cm. Na svislé svlaky zadního roštu, je první prkno od spoda, přibito až ve výšce 10 cm a spodní části svlaků jsou natřené karbolkou, aby od země nehnily. Boční strany jsou z prken cca 170-180 cm. Přední díly jsou provedeny z prken 120 cm. Ta délka je daná tím, že na každém sloupku a rohu se musí prkna částečně překrývat. Na rozích to sice vypadá divoce, jak tam trčí střídavě prkna z obou stran, ale já dělám kompost a ne umělecké dílo.
Autor: Miki.
Stáhnout v pdf podobě: zde
Diskuze: zde